MONGE
75 Bis Rue Monge, 75005 PARIS Currently closedWelcome to your Nicolas wine merchant in PARIS
We are here to greet you and give you the best recommendations and pairing for your meals, cocktails and events (receptions). Large choice of french and foreign wines as well as a broad range of different alcohols.
A large selection of white and rosé wines, champagnes and beers is available chilled for your last minute occasions.
We take care of your wines since 1822
Hours
Services
- Mon magasin en ligne (Click’n collect)
- Food pairing
- e-reservation
- Call & Pay
- handicapped access
- Ice service
- Nicolas@home in 3 hrs
- Chilled wines and champagnes
- Loyalty program
- Intervina: your deliveries in France and Europe
Payment methods
-
CB/VISA/Mastercard -
Espèces -
Chèques -
AMEX -
CB/AMEX sans contact -
Apple Pay -
Google Pay -
DCC – paiement carte en devise étrangère -
Carte cadeaux NICOLAS -
VAD
Languages
-
Spanish -
English -
French
Suggestions of your cellarman
-
GIN HENDRICK'S 41%4VOL GinAyrshire43, € 50 43.50i.e. 62.14 € / liter
Bottle 70cL -
Rhum St Etienne HSE VS
Old rumMartinique 4  years old29, € 9026, € 90 26.90i.e. 38.43 € / liter
Bottle 70cL -
ULTIMATE PROVENCE ROSÉ WineMéditerranée Côtes de Provence AOC 202519, € 00 19.00i.e. 25.33 € / liter
Bottle 75 cL -
BRIQUE HOUSE MICK LAGER 44CL
BeerFrance3, € 10 3.10i.e. 7.05 € / liter
Go to