SETE
5 Rue du Général de Gaulle, 34200 SETE Currently closedWelcome to your Nicolas wine merchant in SETE
We are here to greet you and give you the best recommendations and pairing for your meals, cocktails and events (receptions). Large choice of french and foreign wines as well as a broad range of different alcohols.
All of our products can be packaged in neat gift packaging
Call and pay: An online and telephone reservation service as well as a remote secure payment are at your disposal. You can then decide to collect your order in store or have it delivered to your home.
A large selection of white and rosé wines, champagnes and beers is available chilled for your last minute occasions.
Don’t forget to ask for your loyalty card: it offers you exclusive gifts, discounts, invitations to prestegious events and many other surprises…
We take care of your wines since 1822
Hours
Services
- e-reservation
- Food pairing
- Call & Pay
- handicapped access
- Chilled wines and champagnes
- Loyalty program
- Intervina: your deliveries in France and Europe
Payment methods
-
Espèces -
AMEX -
CB/AMEX sans contact -
Apple Pay -
Google Pay -
Carte cadeaux NICOLAS -
VAD -
CB/VISA/Mastercard -
DCC – paiement carte en devise étrangère
Languages
-
French
Suggestions of your cellarman
-
LA ROUVIÈRE CHÂTEAU LANCYRE
WineLanguedoc-Roussillon 472 202411, € 80 11.80i.e. 15.73 € / liter
Bottle 75 cL -
CHÂTEAU LES VALENTINES ROSÉ
WineMéditerranée Côtes de Provence La Londe AOC 202517, € 50 17.50i.e. 23.33 € / liter
Bottle 75 cL -
DOMAINE VILLEMAJOU GÉRARD BERTRAND
WineLanguedoc-Roussillon Corbières-Boutenac AOC 202314, € 95 14.95i.e. 19.93 € / liter
Bottle 75 cL -
TERRASSES DU LARZAC LA VILLA ROMAINE MAS DES QUERNES
WineLanguedoc-Roussillon TERRASSES DU LARZAC 202125, € 90 25.90i.e. 34.53 € / liter
Bottle 75 cL
Go to