CHÂTEAU DE LA NOË MUSCADET SUR LIE
Ref : 502031
i.e. 9.47 € / liter
Select a store to access the availability of this product in the store of your choice
Domain and appellation
-
CHÂTEAU DE LA NOË
On the site of a 17th-century noble house, completely destroyed during the French Revolution, the construction of the La Noë estate took place in the first half of the 19th century.
The Orangery and outbuildings, likely built between 1823 and 1826, are arranged around a square tower and designed in the Tuscan style, with brick-framed openings.
The Château, featuring an Italianate architectural style, was built between 1835 and 1837 by Louis-Joseph Chaigneau, a student of Lemot, and inspired by the great architects of the Napoleonic era in Nantes, such as Crucy and Ceineray.
-
Grapes Melon de Bourgogne
-
Grapes
- Melon de Bourgogne : 100.0%
Your cellarman's advice
-
PLEINE NATURE ROSÉ ESTANDON
WineMéditerranée Méditerranée IGP 20258, € 10 8.10i.e. 10.8 € / liter
Bottle 75 cLDelivery in 24/72h -
DOMAINE DE LA CLAPIÈRE JALADE ROSÉ
WineLanguedoc-Roussillon Pays d'Oc IGP 20258, € 907, € 10 7.10i.e. 9.47 € / liter
Bottle 75 cL From September 07 to October 04 2026Delivery in 24/72h -
JARDIN DE JULES DOMAINE DE LA CLAPIÈRE
WineLanguedoc-Roussillon Pays d'Oc IGP 20248, € 606, € 85 6.85i.e. 9.13 € / liter
Bottle 75 cL From September 07 to October 04 2026Delivery in 24/72h -
SAUMUR CLIN D'OEIL BLANC
WineLoire Centre Saumur AOC 20248, € 40 8.40i.e. 11.2 € / liter
Bottle 75 cLDelivery in 24/72h