Where to find us
+ than 500 stores Nicolas in France
My account
Our selection
-
VOUVRAY SYLVAIN GAUDRON
WineLoire Centre Vouvray AOC 202510, € 40 10.40i.e. 13.87 € / liter
Bottle 75 cLDelivery in 24/72h -
MUSCADOLCE MUSCAT PÉTILLANT
WineMéditerranée Ile de Beauté IGP10, € 90 10.90i.e. 14.53 € / liter
Bottle 75 cLDelivery in 24/72h -
L’OR DES FOUS BOURGOGNE PINOT NOIR
WineBurgundy Bourgogne aligoté AOC 202313, € 00 13.00i.e. 17.33 € / liter
Bottle 75 cLDelivery in 24/72h -
PARCELLAIRE B2188 DOMAINE DES POTHIERS WineLoire Centre Côtes Roannaises AOC 202418, € 50 18.50i.e. 24.67 € / liter
Bottle 75 cLDelivery in 24/72h
now
BIG DEALS
-
GRÈS DE MONTPELLIER DOMAINE DE LA CLAPIÈRE
WineLanguedoc-Roussillon LANGUEDOC GRES DE MONTPELLIER 202314, € 8011, € 80 11.80i.e. 15.73 € / liter
Bottle 75 cL From September 07 to October 04 2026Delivery in 24/72h -
GRAND BLANC CHÂTEAU CAVALIER
WineMéditerranée Côtes de Provence AOC 202519, € 9015, € 90 15.90i.e. 21.2 € / liter
Bottle 75 cL From September 07 to October 04 2026Delivery in 24/72h -
CHÂTEAU D'ARCINS
WineBordeaux Haut-Médoc AOC 202116, € 90 16.90i.e. 22.53 € / liter
Bottle 75 cLDelivery in 24/72h -
Gard'vin ON/OFF + 2 bouchons on/off
From September 07 to October 04 202623, € 9519, € 15 19.15Delivery in 24/72h
Gift ideas
Our services
Maison Nicolas : buyer of wines, champagnes and spirits since 1822
Welcome to Maison Nicolas. You will find in one of our 500 stores and on Nicolas.com, all news, gift ideas, best vintages and of course, all bottles that have marked the year.
At Maison Nicolas, there is something for everyone’s taste and desires. The challenge is to find the bottle which corresponds to each opportunity. Whether for a wedding, dinner with friends or simply for pleasure to offer, we help you to find the perfect wine that will sublimate each event.
Discover our wide range of red wines, white wines, rosé wines through the whiskies, cognac, Armagnac and other alcohols, including our selection of champagnes and cremants for giving sparkling at all important moments of your life.
The most emblematic wine-growing regions are represented. You will find all wines of your favorite vineyard. Thirst for discovery? Let your taste buds travel with our foreign wines selection: Australia, Argentina, South Africa, New Zealand… The destinations proposed will offer you pleasant surprises to expand your horizons.
Access without further delay to the wine selection, bargains, crushes of cellarmen, gift ideas. You will find surprising bottles with authentic taste.